16. - 20.září 2013

Česko - německé setkání mládeže "Proměny lesa" v Centru ochrany přírody Krušné hory v Dörfelu/Německo

 

Ve dnech 16. až 20.září 2013 se konalo v Centru ochrany přírody Krušné hory v Dörfelu další česko-německé setkání mládeže na téma „Proměny lesa“, které proběhlo v rámci projektu Pestrý-Bunt. Přátelé biodiverzity v Krušných horách. Tohoto setkání se zúčastlilo 20 českých žáků z Údlic ze základní školy s ekologickým zaměřením a 22 německých studentů z  Gymnázia v Annabergu-Buchholzi.

 

Pondělí 16.9.

 

V pondělí kolem 10 hodiny žáci přicestovali do Centra ochrany přírody, kde se nejprve ubytovali a potom je hlavní organizátor campu na úvod seznámil s plánem campu a jeho pravidly. Po obědě žáci hráli seznamovací hry. Během těchto her se lépe poznali a navázali první kontakt se svými vrstevníky ze sousední země. Mezi účastníky campu však nejvíce zaznívala angličtina, protože žáci z Údlic se učí německy teprve druhým rokem. Pobyt začal vesele a dobrá nálada nechyběla až do konce campu.

 

Úterý 17.9.

 

Úterní den byl věnován tématu vlk. V rámci simulační hry bylo vytvořeno několik skupin, např. ochránci přírody, obřanská iniciativa proti vlkovi a tak dále… Každá skupina hájila svůj zájem a musela prosadit své zájmy a najít kompromis v hromadné diskuzi o výskytu a vlivu vlka obecného na lidskou společnost.

 

Středa  18.9.

 

Dopoledne žáci vyrazili do lesa v okolí Centra ochrany přírody Krušné hory a věnovali se jeho mapování. Zaznamenávali na vybraných plochách druhy dřevin, výšku stromů, obvod kmene, počet odumřelých stromů a další důležité údaje. Na odpoledne si organizátoři campu nachystali pro žáky překvapení. Jednalo se o ukázku z oboru sokolnictví, kde byl žákům přiblížen život dravců. Žáci si mohli také dravce pohladit a vyfotografovat. Večer proběhla debata o tom, co je typicky české a co typicky německé.

 

Čtvrtek 19.9.

 

Ve čtvrtek dopoledne se žáci za deštivého počasí vydali společně s krajináři Centra ochrany přírody v rámci péče o krajinu shrabat horskou louku se vzácnými druhy rostlin, která není kvůli příliš svažitému terénu přístupná technice. Odpoledne si žáci udělali výlet do nedalekého Annabergu, kde němečtí účastníci představili pamětihodnosti města. Večer strávili žáci ve filmovém klubu při napínavém historickém filmu.

 

Pátek 20.9.

 

Pátek byl posledním dnem pobytu. V rámci rozloučení proběhla zpětná vazba, ve které žáci zhodnotili připravené akce a celkovou náladu uplynulého týdne. Kolem 11 hodiny nasedli žáci do autobusu a vydali se zpět do svých domovů.

Arnika
Arnika
Schwarzspecht, Datel černý
Schwarzspecht, Datel černý
Holunder-Knabenkraut, Prstnatec bezový
Holunder-Knabenkraut, Prstnatec bezový