29.6.2012

Pracovní setkání projektových partnerů v revitalizační oblasti Černá voda

12.6.2012

Exkurze NaTúry do Krušných hor: chráněné území Fichtelberg s přírodní rezervací Zechengrund u Oberwiesenthalu

Přes nepřízeň předpovědi počasí se sešlo 57 českých a německých přátel přírody, aby se společně vydali po staré poštovní cestě do přírodní rezervace Zechengrund. Účastníkům byla představena řada rostlinných druhů typických pro horské louky: od léčivé arniky (Arnica montana) přes vítod obecný (Polygala vulgaris), třeslici prostřední (Briza media), škardu měkkou čertkusolistou (Crepis mollis subsp. hieracioides) až po aromatický koprník štětinolistý (Meum athamanicum). J. Teuchera  a I. Schürer z německého Centra ochrany přírody Krušné hory při vedení exkurze činorodě doplňovali členové sdružení Severočeští botanici, pan Č. Ondráček, pan J. Roth a další.

Podél hraničního potoka Polava ve spodní části přírodní rezervace Zechengrund jsme se setkali s tzv. montánními a subalpínskými rostlinami, jako je např. pryskyřník platanolistý (Ranunculus platanifolius), mléčivec alpský (Cicerbita alpina), vrbovka alpská (Epilobium alpestre), papratka horská (Athyrium distentifolium) a jiné. Čas vyhraněný na exkurzi bohužel utekl jako voda, a tak si na další vzácné druhy budeme muset počkat až do 12.7., kdy nás čeká další exkurze. Na konci bylo všem jasné, že i rosničky se někdy můžou mýlit: po celý čas exkurze nepršelo a občas vykouklo i sluníčko. Čeští účastníci se na zpáteční cestě autobusem dokonce shodli na tom, že kvůli exkurzi rádi oželeli i sledování utkání Mistroství Evropy ve fotbale Česká republika vs. Řecko!

7.6.2012

Zahájení putovní výstavy „Biologická rozmanitost a NATURA 2000 v Krušných horách/ Erzgebirge" na Zemském ředitelství Saska v Chemnitz

Dne 7.6. 2012 byla ve foyer Zemského ředitslaví Saska v Chemnitz slavnostně zahájena dvojjazyčná výstava „Biologická rozmanitost a NATURA 2000 v Krušných horách/ Erzgebirge".  Po zdravici prezidenta Zemského ředitelství Saska, pana Dietricha Göckelmanna, uvedl návštěvníky do tématu biologická rozmanitost svou krátkou řečí zemský rada Krušnohorského kraje, pan Frank Vogel.

Zájemci mají možnost zhlédnout výstavu do 19.7.2012 a to vždy od pondělí do čtvrtka 8:00 - 18:00 hod a v pátek 8:00 - 16:00 hod ve vstupní hale Zemského ředitelství / Landesdirektion, ulice Altchemnitzer Straße 41, Chemnitz.

5.6.2012

Přenos posečené hmoty se semínky prstnatce bezového z lokality Kamenné na lokalitu u Oberwiesenthalu

Arnika
Arnika
Schwarzspecht, Datel černý
Schwarzspecht, Datel černý
Holunder-Knabenkraut, Prstnatec bezový
Holunder-Knabenkraut, Prstnatec bezový